Celem ataków ukierunkowanych nie zawsze jest jedynie kradzieży informacji. Mogą one także istotnie wpływać na działanie systemów informatycznych i powodować poważne straty finansowe.
Celem ataków ukierunkowanych nie zawsze jest jedynie kradzieży informacji. Mogą one także istotnie wpływać na działanie systemów informatycznych i powodować poważne straty finansowe.Warszawa, 12 czerwca 2013 r. - Ostatnia udana próba wyłudzenia pieniędzy z bankomatów, podczas której doszło do kradzieży 45 mln USD, pokazała, że organizacje mogą stać się ofiarą ataku ukierunkowanego właściwie w każdej chwili. Metody identyfikacji zagrożeń nie nadążają za sposobami używanymi do pozyskiwania cennych zasobów i informacji przez cyberprzestępców. Do przeprowadzenia całej operacji zatrudniono tzw. “słupów”, którzy pobierali pieniądze z bankomatów w 27 krajach. Najprawdopodobniej jednak akcja była możliwa dzięki zaawansowanemu atakowi ukierunkowanemu na agenta rozliczeniowego w Indiach bądź USA, na co wskazują wstępne raporty.
Cel wybrano bardzo ostrożnie – tak, aby zminimalizować ryzyko wykrycia sprawców. Prawdopodobnie operację poprzedziły miesiące przygotowań, a także działań prowadzonych z ukrycia.
Określony cel
Tego rodzaju ataki ukierunkowane mają zupełnie inną naturę niż zagrożenia, z którymi stykają się na co dzień profesjonaliści pracujący w branży IT security. Są to działania o bardzo ściśle określonych celach. Publikacja Trend Micro omawia procesy następujące w sieciach podczas takich ataków, a także przedstawia wykorzystywane przez cyberprzestępców narzędzia i techniki.
Bankowość internetowa jest niezwykle popularna – niemal 94% światowych zasobów finansowych przechowywanych jest w różnych formach elektronicznych. Trudno się zatem dziwić rosnącej liczbie cyberataków i ich coraz większej skali. Działania cyberprzestępców mogą negatywnie wpływać na zasoby techniczne i kadrowe firm, doprowadzając do różnorakich zakłóceń w codziennej działalności. Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) również stają się coraz bardziej powszechne, co rzutuje na sposób prowadzenia bankowości internetowej przez użytkowników indywidualnych oraz przedsiębiorstwa.
Wiele instytucji finansowych wykorzystuje podobne technologie i procesy działania, co może być zachętą dla przestępców, którzy mogą spróbować zaatakować banki o podobnej strukturze organizacyjnej. Bez wątpienia możemy stwierdzić, iż cyberprzestępcy będą w stanie utrzymać silną pozycję w tego rodzaju organizacjach.
Nie tylko kradzież informacji
Przypadki tego rodzaju pokazują, iż ataki ukierunkowane i cyberprzestępczość mogą skutecznie współdziałać w celu osiągnięcia większych korzyści przez przestępców. Firmy powinny być tego świadome w trakcie opracowywania metod zapobiegawczych. Osoby odpowiedzialne za budowanie strategii bezpieczeństwa powinny potrafić stwierdzić, czy firma jest potencjalnym celem ataku, powinny też mieć na uwadze dynamikę jego przebiegu.
Organizacje muszą zrozumieć, że celem ataków ukierunkowanych nie zawsze jest jedynie kradzież informacji. Mogą one także negatywnie wpływać na systemy informatyczne i powodować poważne straty finansowe. Skutecznym sposobem mogącym uchronić przedsiębiorstwo przed atakiem są mechanizmy wykorzystujące proces wirtualizacji do testowania potencjalnych zagrożeń w wyizolowanym środowisku (ang. sandboxing). Baza informacji zwrotnych i wiedzy o zagrożeniach zapewniana przez Trend Micro Smart Protection Network jest bezcennym narzędziem niezbędnym do skutecznej ochrony sieci i przeciwdziałania atakom.
Więcej porad ekspertów i informacji na temat zagrożeń można znaleźć na blogu:
http://blog.trendmicro.com/trendlabs-security-intelligence/
Informacje o firmie Trend Micro
Firma Trend Micro Incorporated jako światowy lider w dziedzinie oprogramowania zabezpieczającego dąży do zapewnienia bezpiecznego globalnego środowiska wymiany informacji cyfrowych. Nasze rozwiązania dla użytkowników indywidualnych, firm i organizacji rządowych umożliwiają wielopoziomową ochronę zawartości na urządzeniach przenośnych i serwerach oraz w punktach końcowych, bramach i chmurze. Informacje są chronione w sposób inteligentny z użyciem innowacyjnej technologii zabezpieczeń, którą można łatwo wdrożyć, bezproblemowo nią zarządzać i dopasować do zmieniającego się ekosystemu. Wszystkie rozwiązania korzystają z opartego na chmurze mechanizmu globalnej ochrony przed zagrożeniami, Trend Micro™ Smart Protection Network™, a ich obsługę zapewnia 1200 ekspertów ds. zagrożeń z całego świata. Więcej informacji — www.trendmicro.pl.
Kontakt dla prasy:
Aleksandra Bojanowska
Monday PR
Tel.: (22) 487-84-21
E-mail: aleksandra.bojanowska@mondaypr.pl
W sprawach handlowych prosimy o kontakt z polskim biurem Trend Micro:
Warsaw Trade Tower, piętro 30, ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa
Tel.: + 22 486 34 50
e-mail: biuro@trendmicro.com
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/trend-micro-ataki-ukierunkowane-i-cyberprzestepczosc-1